ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტი - ავიცენას საუნივერსიტეტო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსი
2025 წლის 10 სექტემბრიდან ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტი აცხადებს საუნივერსიტეტო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსს.
კონკურსის მიზანი
უნივერსიტეტში კვლევითი კულტურის განვითარება, ავიცენას პერსონალის კვლევითი საქმიანობის მხარდაჭერა, კვლევის პროცესში ავიცენას სტუდენტების ჩართულობის ხელშეწყობა და მათთვის კვლევითი უნარების განვითარება.
• საგრანტო განაცხადის და თანდართული დოკუმენტაციის მიღება ელ. ფოსტაზე - grants@abmu.edu.ge - 2025 წლის 10 ოქტომბრიდან 20 ოქტომბრის ჩათვლით.
• საგრანტო კომისიის მიერ საკონკურსო დოკუმენტაციის ტექნიკური და შინაარსობრივი შეფასება კომისიის მიერ - 2025 წლის 21-27 ოქტომბერი
• გამარჯვებული პროექტ(ებ)ის გამოვლენა - 2025 წლის 28 ოქტომბერი
• საგრანტო ხელშეკრულების გაფორმება - 2025 წლის 29 ოქტომბერი
• საგრანტო პროექტის განხორციელების დაწყება - 2025 წლის 01 ნოემბერი
• შუალედური ანგარიშების ვადა - 2026 წლის 05 იანვარი
• საგრანტო პროექტის დასრულება - 2026 წლის 01 აგვისტო
• საბოლოო ანგარიშის წარდგენა - 2026 წლის 17 აგვისტო
კონკურსში მონაწილეობის პირობები:
• კონკურსში მონაწილეობის უფლება აქვს ავიცენას აკადემიურ პირს და/ან მოწვეულ მასწავლებელს.
• პროექტში აუცილებლად ჩართული უნდა იყოს ავიცენას აქტიური სტატუსის მქონე მინიმუმ 1 სტუდენტი.
• პროექტი უნდა აერთიანებდეს ავიცენას მინიმუმ 2 აკადემიურ/მოწვეულ პირს.
• თანადაფინანსების არსებობის შემთხვევაში პროექტის ავტორი უფლებამოსილია კვლევის პროცეში ჩართვის მიზნით მოიწვიოს სხვა დარგის სპეციალისტები თანაავტორის/მკლევარის სტატუსით. თანადაფინანსების შემთხვევაში საავტორო უფლება გამარჯვებული პროექტის შედეგებზე პირველ რიგში ეკუთვნის ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტს.
პროექტის აუცილებელი პირობა:
• კვლევის შედეგების გამოქვეყნება მაღალრეიტინგულ და ინდექსირებად ჟურნალში (Elsevier (Scopus და Science Direct) / Web of Science, etc.).
• კვლევის დასრულების შემდგომ სამუშაო შეხვედრის (ვორქ-შოფის) ორგანიზება დაინტერესებულ პირთათვის კვლევის შედეგების გასაცნობად.
სამეცნიერო-კვლევითი მიმართულებები:საუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსში კვლევითი პროექტის წარდგენა შესაძლებელია:
• უნივერსიტეტის სამეცნიერო კვლევის განვითარების პოლიტიკით განსაზღვრულ კვლევით პრიორიტეტულ მიმართულებებში.
• უნივერსიტეტის კვლევის პრიორიტეტული მიმართულებებისაგან განსხვავებული მიმართულებით, კვლევის აქტუალობისა და რელევანტურობის დასაბუთებით.
პროექტის ბიუჯეტი - 7000,00 ლარი
შენიშვნა:
• პროექტი ფინანსდება ავიცენას კვლევითი ბიუჯეტიდან.
• პროექტის ბიუჯეტით გათვალისწინებული სამეცნიერო პუბლიკაციის გამოქვეყნების საფასური პროექტის საშემსრულებლო გუნდთან ჩაირიცხება სამეცნიერო სტატიის გამოქვეყნების დასტურის წარმოდგენის შემდეგ.
• პროექტის სხვა ხარჯები დაფინანსდება პროექტის საჭიროებისამებრ.
პროექტის ხანგრძლივობა:
• საკონკურსოდ წარმოდგენილი კვლევითი პროექტის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 9 თვეს (საანგარიშო პერიოდი 3 თვე).
• საგრანტო განაცხადის შესწავლის საფუძველზე, საგრანტო საკონკურსო კომისია უფლებამოსილია ავტორისგან/ავტორთა ჯგუფისგან მოითხოვოს ვადების კორექტირება შესაბამისი არგუმენტირებული დასაბუთების საფუძველზე.

Project Goal:To foster a research culture within the university, support the research activities of Avicenna’s academic and invited staff, and promote student involvement in the research process by contributing to the development of their research skills.
Competition Timeline:
• Submission of applications and accompanying documents via email at - grants@abmu.edu.ge   - October 10-20, 2025.
• Technical and content evaluation by the grant committee - October 21-27, 2025
• Announcement of selected project(s) - October 28, 2025
• Signing of grant agreements - October 29, 2025
• Start of project implementation - November 01, 2025
• Deadline for interim report submission - January 05, 2026
• Project completion deadline - August 01, 2026
• Final report submission deadline - August 17, 2026
Eligibility and Participation Conditions:
• The competition is open to academic and invited staff members of Avicenna – Batumi Medical University.
• Each project must include at least one active-status student of Avicenna.
• The project team must consist of at least two academic/invited staff members of Avicenna.
• In case of co-funding, the project author is entitled to involve specialists from other fields as co-authors or researchers. In such cases, copyright for the research results primarily belongs to Avicenna – Batumi Medical University.
Essential requirement of the project:
• Publication of research results in high-ranking and indexed journals (Elsevier (Scopus and Science Direct) / Web of Science, etc.).
• Organization of a post-research workshop or presentation to share the results with interested stakeholders.
Scientific-research directions:
Submission of a research project is possible within the framework of the university's internal grant competition:
• Within the research priority areas defined by the University's Scientific Research Development Policy.
• Research proposals outside the university’s defined research priorities may also be submitted, provided that their relevance and significance are clearly justified.
Project Budget - 7000,00 GEL
Note:
• The project is funded by Avicenna's research budget.
• The publication fee for the scientific article (outlined in the project budget) will be transferred to the project team upon submission of confirmation of the article's publication.
• Other project-related expenses will be funded based on the specific needs of the project.
Project Duration:
• The duration of each submitted research project must not exceed 9 months (with a 3-month reporting period).
• Based on the review of the application, the grant selection committee is authorized to request a timeline revision from the applicant(s) with a justified explanation.