ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტისა და HEARD ჰეპატოლოგიის განათლებისა და კვლევის ასოციაციის თანამშრომლობით, სასტუმრო რედისონ ბლუ ბათუმში 31 მაისიდან 2 ივნისის ჩათვლით გაიმართა მულტიდისციპლინური გამოცდილების გაზიარების რიგით მეორე საერთაშორისო სამიტი. (MESSummit)
მრავალრიცხოვანი სესიებისა და ვორქშოპების მიმდინარეობისას მონაწილეებმა წარმოადგინეს სამეცნიერო მოხსენებები ჯანდაცვის წამყვან გამოწვევად მიჩნეულ - მეტაბოლური სინდრომის, ღვიძლის გაცხიმოვნების, ფარისებრი ჯირკვლის პათოლოგიისა და ონკოლოგიურ დაავადებათა მულტიდისციპლინური მართვის შესახებ.
სესიების მსვლელობისას ქართველმა და თურქმა კოლეგებმა იმსჯელეს კოლაბორაციის ისეთ პერსპექტივებზე, რაც მოემსახურება სამედიცინო ტურიზმის დღეს არსებული ვითარებისა და პაციენტთა უსაფრთხოების პროფილის გაუმჯობესებას.
სამიტმა წარმოადგინა პლატფორმა სხვადასხვა დისციპლინაში აზრების, სტრატეგიებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაცვლისთვის, მკურნალობისა და დიაგნოსტიკის ინოვაციური მეთოდების შესწავლიდან საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის ხელშეწყობამდე.

Multidisciplinary Experience Sharing Summit (MeSSummit)
the Multidisciplinary Experience Sharing Summit (MeSSummit) took place from May 31st to June 2nd, at Radisson Blu Hotel, Batumi Hosted by Avicenna - Batumi Medical University in collaboration with HEARD Hepatology Education and Research Association, this event was an unparalleled gathering in the realm of healthcare.
During numerous sessions and workshops, participants presented scientific reports on the multidisciplinary management of metabolic syndrome, fatty liver, thyroid gland pathology, and oncological diseases, which are considered to be the leading healthcare challenges.
Throughout the sessions, Georgian and Turkish colleagues discussed the prospects of collaboration aimed at improving the current situation of medical tourism and enhancing the safety profile of patients.
The summit offered a platform for the exchange of ideas, strategies, and best practices in various disciplines, ranging from exploring innovative methods of treatment and diagnostics to promoting international cooperation in the field of public health.