ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტი - ორგანიზაცია „TURNITIN“-ის ევროპის რეგიონის წარმომადგენელების შეხვედრა ავიცენა -ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ და აკადემიურ პერსონალთან
23 ოქტ
ორგანიზაცია „TURNITIN“-ის ევროპის რეგიონის წარმომადგენელების შეხვედრა ავიცენა -ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ და აკადემიურ პერსონალთან
2023 წლის 23 ოქტომბერს, 16:00 საათზე, ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული და აკადემიური პერსონალისთვის, დისტანციურ ფორმატში,  კომპანია „Turnitin“-ის ევროპის რეგიონის წარმომადგენელმა,  კლიენტთა საკონსულტაციო მომსახურების ტრენერმა, იასემინ არშინმა ჩაატარა პირველი სამუშაო შეხვედრა. შეხვედრა დაეთმო  პროგრამა „Turnitin“-ის გამოყენებისა და ადმინისტრირებისთვის ტექნიკური მონაცემების შეყვანისა და დამუშავების საკითხების გაცნობას.
პროგრამის გამოყენება აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპების დაცვის ერთ-ერთი მექანიზმია. უნივერსიტეტის საქმიანობის ფარგლებში მომზადებული სამეცნიერო-კვლევითი ნაშრომები, სტატიები, წიგნები, მონოგრაფიები და სხვა სახის პუბლიკაციები (საჯარო წარდგენამდე) სავალდებულოდ ექვემდებარება ანტიპლაგის სისტემაში შემოწმებას.  პლაგიატის აღმოჩენის მიზნით, უნივერსიტეტი გამოიყენებს  პლაგიატის ამომცნობ ელექტრონულ სისტემას - „Turnitin“ - ს. აღნიშნული პროგრამის გამოყენება სასწავლო პროცესში უზრუნველყოფს ნაშრომის ეფექტურ შემოწმებასა და, მსგავსების არსებობის შემთხვევაში, პროგრამულ ანგარიშში იმ დოკუმენტ(ებ)ის ასახვას, რომელთანაც მსგავსება გამოვლინდება.
პროგრამა „Turnitin“-ის გამოყენებას ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტი 2024 წლის გაზაფხულის სემესტრიდან დაიწყებს. ტურნიტინთან უსდ-ს გაფორმებული აქვს ხელშეკრულება და ის კომპანიის მომსახურებით 2026 წლის ბოლომდე ისარგებლებს.

AVICENNA - Batumi Medical University, Georgia - Meeting of representative of the European region of TURNITIN organization with administrative and academic staff of Avicenna-Batumi Medical University
23 Oct
Meeting of representative of the European region of TURNITIN organization with administrative and academic staff of Avicenna-Batumi Medical University
On October 23, 2023, at 4:00 p.m., Yasemin Arshin, representative of the European region of Turnitin company, trainer of client consulting services, conducted the first training session for the administrative and academic staff of Avicenna - Batumi Medical University, in a distant format. The meeting was devoted to familiarization with technical data entry and processing issues for the use and administration of Turnitin software.
Using the program is one of the mechanisms for protecting the principles of academic integrity. Scientific research papers, articles, books, monographs, and other publications prepared within the framework of the university's activities (before publicity) are mandatorily subject to checking in the anti-plagiarism system. In order to detect plagiarism, the university will use the electronic plagiarism detection system - Turnitin. The use of the program in the educational process ensures an effective tool to deter plagiarism and, in case of similarity, the reflection of the document(s) with which the similarity is revealed in the program report.