ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე უნივერსიტეტში ჩარიცხვის უფლებას აბიტურიენტი მოიპოვებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 29 დეკემბრის N224/ნ ბრძანებით დამტკიცებული წესის შესაბამისად. საქართველოს განათლების და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების მიხედვით ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე უნივერსიტეტში ჩარიცხვის უფლებამოპოვებული პირი უფლებამოსილია, მინისტრის შესაბამისი ბრძანების გამოცემიდან 1 წლის განმავლობაში, ჩაირიცხოს და დაიწყოს სწავლა ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტში.
სტუდენტის სტატუსის მოპოვების უფლებით სარგებლობენ:
• უცხო ქვეყნის მოქალაქეები და მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი განათლება ან მისი ეკვივალენტური განათლება;
• საქართველოს მოქალაქეები, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი განათლება ან მისი ეკვივალენტური განათლება და რომლებიც სრული ზოგადი განათლების ბოლო 2 წელს სწავლობდნენ უცხო ქვეყანაში;
• უცხო ქვეყნის მოქალაქეები (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში;
• საქართველოს მოქალაქეები (გარდა ერთობლივი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა და გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტებისა), რომლებიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ განსაზღვრული ვადით ცხოვრობენ/ცხოვრობდნენ, სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში.
სტუდენტის სტატუსის მოპოვება ხდება უნივერსიტეტში რეგისტრაციის გავლის და არანაკლებ სრული ზოგადი, ან მისი ეკვივალენტური განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენის შემდეგ, სტუდენტსა და უნივერსიტეტს შორის ხელშეკრულების (აკადემიური კონტრაქტის) გაფორმების შემდეგ.  უცხო ქვეყნის მოქალაქეების, ასევე უცხო ქვეყნის ზოგადი/უმაღლესი განათლების მქონე საქართველოს მოქალაქეების თუ მოქალაქეობის არმქონე პირების ჩარიცხვის დამატებითი პირობაა მათი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების ნამდვილობის სსიპ - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ აღიარება და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანებით უნივერსიტეტში ჩარიცხვის უფლების მინიჭება.
შესაბამისი სკოლის დეკანის ოფისი უფლებამოსილია გააფორმოს ხელშეკრულება უნივერსიტეტში ჩარიცხვის უფლებამოპოვებულ პირთან მას შემდეგ, რაც წარმოდგენილი იქნება:
• უნივერსიტეტში ჩარიცხვის უფლებამოპოვებული პირის განცხადება;
• სწავლის საფასურის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
• პირადი საქმის წარმოებისთვის საჭირო დოკუმენტაცია: პირადობის მოწმობა/პასპორტი, განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების კანონმდებლობის შესაბამისად დამოწმებული და აღიარებული ასლები და სხვა, უნივერსიტეტის საქმისწარმოების ინსტრუქციით ან/და კანონმდებლობით გათვალისწინებული დოკუმენტაცია;
ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე „დიპლომირებული მედიკოსის“ ინგლისურენოვან საგანმანათლებლო პროგრამაზე სტუდენტის ჩარიცხვა
აპლიკანტის მიერ განაცხადის წარდგენა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში
დიპლომირებული მედიკოსის ინგლისურენოვან საგანმანათლებლო პროგრამაზე ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე ჩარიცხვის უფლების მოპოვების და უნივერსიტეტში მიღებაზე რექტორის თანხმობის მიღების პროცესი

The entrant student will have the right to enroll in the University without passing the Unified National Examinations by the Order N224 / N of the Minister of Education and Science of Georgia of December 29, 2011. According to the Order of the Minister of Education and Science of Georgia, a person entitled to enroll in University without passing the Unified National Examinations is entitled to enroll and start studying at Avicenna - Batumi Medical University within 1 year after the issuance of the Order of the Minister.
The right to obtain student status is enjoyed by:
- Citizens of a foreign country and stateless persons who received a complete general education or its equivalent education in a foreign country;
- Citizens of Georgia who received a complete general education or its equivalent education in a foreign country and who studied the last 2 years of a complete general education in a foreign country;
- Citizens of foreign countries (except for students participating in a joint higher education program and students participating in an exchange education program) who study/studied and acquired credits/qualifications in a foreign country at a higher education institution recognized by the legislation of that country;
- Citizens of Georgia (except for students participating in a joint higher education program and students participating in an exchange education program) who live/lived, study/studied, and received credits/qualifications in a foreign country at a higher educational institution recognized by the legislation of this country for the period determined by the Ministry of Education and Science of Georgia.
Student status is obtained after registration at the University and submission of a document confirming complete general or its equivalent education at least and signing an agreement (academic contract) between the student and the University. An additional condition for the enrollment of foreign citizens, as well as Georgian citizens with general/higher education from a foreign country or stateless persons, is the recognition of the authenticity of their education documents by the National Center for Educational Quality Enhancement and the granting of the right to enroll in the University by Order of the Minister of Education and Science of Georgia.
The Dean’s Office of the relevant school is authorized to conclude an agreement with the person entitled to enrol in the University after submitting:
- Application of the person entitled to enroll at the University;
- Document confirming the payment of tuition fee;
- Documents required for the administrative procedure for the student’s file: Identity card/passport, copies of documents certifying education verified by the legislation, etc., and other documentation stipulated by the University's administrative procedure instructions and/or the legislation.
Student enrollment in an English-language educational program "Medical Doctor" without passing the unified national exam
Submission of the application by the applicant to the National Center for the Education Quality Enhancement
Obtaining the right to enrol in an educational program "Medical Doctor" without passing the unified national exams - Rector's approval for admission to the university
A prerequisite for admission to English - a language educational program - "Medical Doctor" (language of instruction - English)