ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტი აცხადებს Erasmus+ სრულად დაფინანსებულ კონკურსს აკადემიური პერსონალის მოკლევადიანი მობილობისთვის.
მობილობა განხორციელდება Powiślańska Academy of Applied Sciences, მე-8 საერთაშორისო კვირეულის 2026-ის ფარგლებში, რომელიც ჩატარდება 2026 წლის 20–24 მაისს აკადემიის გდანსკის კამპუსში.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ავიცენას მედიცინის სკოლის აკადემიურ პერსონალს.
მობილობის პერიოდი: 7 დღე (2 დღე მოგზაურობისთვის)
ადგილების რაოდენობა: 1
დოკუმენტაციის მიღების ბოლო ვადა: 2026 წლის 18 იანვარი
მობილობის ზუსტი პერიოდი და სალექციო თემატიკა განისაზღვრება მასპინძელი უნივერსიტეტისა და შერჩეული კანდიდატის შეთანხმების საფუძველზე.
მობილობა გაგრძელდება ერთი კვირა, საიდანაც ხუთი დღე დაეთმობა ლექციებსა და სამუშაო შეხვედრებს, ხოლო ორი დღე განკუთვნილია მგზავრობისთვის.
კანდიდატის შერჩევა და წარდგენა მასპინძელი უნივერსიტეტისთვის ხორციელდება ავიცენა - ბათუმის სამედიცინო უნივერსიტეტის მიერ, ხოლო მობილობის საბოლოო დადასტურება ხდება მასპინძელი უნივერსიტეტის მხრიდან.
წარმოსადგენი დოკუმენტაცია:
- საერთაშორისო სერტიფიკატი (IELTS, TOEFL, Cambridge English, UNIcert®, EnglishScore, etc.)
- ინგლისური ენის B2 დონის ტესტის ჩაბარების შესახებ ცნობა (უნივერსიტეტიდან);
- ინგლისურ ენაზე სწავლების მინიმუმ 2 წლიანი გამოცდილების ცნობა (უნივერსიტეტიდან);
პროგრამაში მონაწილეობისთვის, გთხოვთ გაიაროთ რეგისტრაცია მითითებულ ბმულზე: https://forms.gle/V3xEbTien4DwUuky9
შერჩევის კრიტერიუმები:
- აკადემიური პერსონალის შეფასების რეიტინგი;
- მოტივაცია (ფასდება სააპლიკაციო ფორმაში მითითებული ინფორმაციით);
- კვლევითი საქმიანობა (საერთაშორისო კონფერენციებზე მონაწილეობა, გამოქვეყნებული სტატიები, ან სხვა განხორციელებული აკადემიური აქტივობები);
შეფასებას ახორციელებს ავიცენას შესარჩევი კომისია წარმოდგენილი დოკუმენტაციისა და ზემოთ ჩამოთვლილი კრიტერიუმების საფუძველზე.
უპირატესობა მიენიჭებათ ავიცენასთან აფილირებულ აკადემიურ პერსონალს, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებსა და კონკურსის მონაწილეს რომელსაც არ აქვს მონაწილეობის გამოცდილება Erasmus+ პროგრამაში.
დამატებითი ინფორმაციისთვის გთხოვთ, დაეკონტაქტოთ საერთაშორისო ურთიერთობებისა და სტრატეგიული დაგეგმარების სამსახურს: ir@abmu.edu.ge

Erasmus+ Short-Term Academic Mobility at Powiślańska Academy of Applied Sciences
Avicenna – Batumi Medical University announces a fully funded Erasmus+ competition for short-term mobility of academic staff, aimed at strengthening international academic cooperation and participation in major international academic events.
The mobility will take place at Powiślańska Academy of Applied Sciences (Poland) within the framework of the 8th International Week 2026, which will be held from 20 to 24 May 2026 at the Academy’s branch campus in Gdańsk.
The competition is open to academic staff of the School of Medicine at Avicenna – Batumi Medical University.
Mobility details:
• Host institution: Powiślańska Academy of Applied Sciences, Poland
• Event: 8th International Week 2026
• Location: Gdańsk, Poland
• Dates: 20–24 May 2026 (Wednesday–Sunday format)
• Mobility duration: 7 days (5 working days + 2 travel days)
• Number of available positions: 1
• Application deadline: 18 January 2026
The mobility will include lectures, academic discussions, networking activities, and working meetings with international partners. The exact academic contribution will be agreed upon between the host institution and the selected candidate.
Selection and confirmation:
Selection and nomination will be carried out by Avicenna – Batumi Medical University, while the final confirmation of participation will be provided by Powiślańska Academy of Applied Sciences.
Required documents:
• Completed application form (submitted via the registration link)
• Copy of passport
• Europass CV
• Proof of English language proficiency at a minimum B2 level, demonstrated by one of the following:
• International English certificate (IELTS, TOEFL, Cambridge English, UNIcert®, EnglishScore, etc.)
• Certificate of passing a B2-level English test issued by the university
• Certificate confirming at least 2 years of teaching experience in English (issued by the university)
Selection criteria:
Applications will be evaluated by the Avicenna selection committee based on:
• Academic staff ranking
• Motivation (as stated in the application form)
• Research activity (participation in international conferences, publications, or other academic achievements)
Preference will be given to academic staff affiliated with Avicenna – Batumi Medical University, persons with disabilities, and applicants who have not previously participated in the Erasmus+ program.
Registration:
Interested academic staff are invited to register via the following link:https://forms.gle/V3xEbTien4DwUuky9
For further information, please contact the Office of International Relations and Strategic Planning at: ir@abmu.edu.ge